سنگینی نگاه

سنگینی نگاه در زبان بدن

سنگینی نگاه در زبان بدن

شما در حال ورود به قطار مترو می باشید، همانطور که وارد می شوید نگاه شما به شخصی افتاده و با او چشم تو چشم می شوید و سپس سریعا ارتباط چشمی را قطع کرده و به سمتی نگاه کرده. نگاه شخص به شما فشار روانی وارد کرده و به همین علت شما سریع ارتباط چشمی را قطع می کنید که این فشار می تواند متقابل توسط مخاطب شما نیز احساس شود.این فشار را سنگینی نگاه گفته اما فشار های روانی از راه های  دیگری مانند وارد شدن به فضای شخصی شما می تواند وارد شود.عکس العمل شما در هنگام احساس فشار مهم بوده و می تواند ذهنتی از شما در شخص ایجاد کند..توجه داشته باشید چشم تو چشم شدن یا نگاه کردن زمانهایی به عنوان وارد شدن به حریم شخصی فرد تلقی می شود و فرد ممکن است حالت دفاعی یا تهاجمی بسته به جنسیت ، احساسات در ان لحظه،مکان،جو و شرایط دیگر از خود نشان دهد.سنگینی نگاه در زبان بدن

فاصله در سنگینی نگاه نیز مهم بوده برای مثال اگر شخصی از فاصله ۲۰ متری به شما نگاه کند شاید شما هیچ گونه خطر و فشاری را حس نکنید ولی همین نگاه زمانی که شما در حال رد شدن از کنار او هستید می تواند با فشار روانی همراه باشد.این فشار روانی وارد شده با نمایش احساسی از شخص و نگاه به سمتی نمایان شده.

بعضی افراد نسبت به این مسئله آگاهی داشته و در زمان چشم تو چشم شدن بعد از متوجه شدن از اینکه فشار روانی وارد شده ارتباط چشمی را قطع کرده تا شخص احساس راحتی کند و شاید لبخندی هم زده.همانطور که می دانید لبخند مصری بوده و اگر شما با لبخندی به شخص نگاه کنید ممکن است به جای فشار او را نیز شاد کرده و لبخندی بر لب های او نشانده.خیلی وقت ها نیز افراد برای جلوگیری از چشم تو چشم شدن در هنگام راه رفتن سر و نگاه رو به پایین بوده.

سرعت پلک زدن و حرکت سر نیز می تواند بیانگر مقدار فشار وارد شده و احساس شخص باشد.درصورتی که بعد از چشم تو چشم شدن، شخص با سرعت بالا پلک زده  یا سر شخص به سرعت چرخیده بیانگر فشار بالا که ممکن است با حالت نگرانی ، عصبانیت یا تنفر باشد. در صورتی که سر به آرامی چرخیده و یا یک یا دوبار به آرامی پلک زده شود شخص فشار را کنترل کرده و به شما می فهماند که سنگینی نگاه شما بر او تاثیر نداشته.

توجه داشته باشید فشار وارده در رویارویی با جنس مخالف تفاوت داشته و زمینه و مکانی که شما در آن هستید نیز تاثیر گذاشته برای مثال : شما در یک مهمانی با دختری چشم تو چشم شده و دختر به دلیل احساس خجالت ارتباط را قطع کرده و به پایین نگاه می کند.

در زیر به عکس العمل های سنگینی نگاه اشاره می کنیم

نگاه رو به پایین

حالت مطیع بودن، اگر همراه با پلک زدن سریع باشد فشار روانی زیادی به شخص وارد شده. درصورتی که با لبخند باشد ( برای جنس مخالف ) ممکن است.این نگاه ممکن است همراه با نیشخند یا حالت تنفر باشد که بیانگر بی علاقی شخص نسبت به شما که اگر نگاه ادامه یابد ممکن است به حالت عصبی تبدیل شود.درصورتی تنها نگاه به سمت پایین رفته شخص متوجه نگاه شما شده و اما ارتباط چشمی را قطع کرده تا هیچگونه ارتباط کلامی یا احساس ناراحتی از سمت طرفین احساس نشود.

نگاه رو به طرف دیگر

زمانی که شما با شخص چشم تو چشم شده و شخص به طرف دیگر خود نگاه می کند در بیشتر اوقات حالت بی اعتنایی بوده اما اگر با لبخند باشد ممکن است شما یادآور چیزی برای او بوده یا علاقه مندی او می باشد.پلک زدن سریع نشانه سنگینی نگاه زیاد که معمولا با نیشخند یا حالت عصبی و تنفر در ادامه همراه خواهد بود.ممکن است نگاه ابتدا به طرف دیگر و بعد پایین باشد که بیانگر مطیع بود و شاید در حال تفکرلحظه ای در مورد شما باشد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از چشم تو چشم شدن نیشخندی زده و با خود می گوید :هه، این دیگه به چی نگاه می کنه! که در اصل شما ارزش شخص را کمتر از خود دانسته اید!توجه داشته باشید سنگینی نگاه در دوستان و فامیل ها کمتر احساس می شود.

نکاتی در مورد سنگینی نگاه

سنگینی نگاه بیشترین اوقات در نگاه اول دارای حالتهای مختلف بوده و بعد از آن تنها می تواند باعث احساس عصبانیت،استرس و تعجب باشد که حالت چهره شخصی که در حال نگاه کردن است می تواند بر احساس شخص تاثیر گذاشته.در صورتی که نگاه های دوم به یک هم جنس باشد می تواند عصبانیت یا تعجب را برانگیخته کند و در صورتی که جنس مخالف باشد ( نگاه مرد به زن)  می تواند باعث ایجاد استرس شده.به این نکته باید اشاره کرد که مردها تحمل کمتری نسبت به زن ها در  نگاه های خیره و متعدد داشته و یکی از علت های آن تمایل جنسی و بررسی اندام زن توسط مرد برای برقراری ارتباط و دوستی می باشد.

نگاه کردن در برقراری ارتباط بسیار مهم بوده اما طولانی کردن نگاه مخصوصا در اولین برخورد اجتماعی می تواند منجر به ایجاد ذهنیت بد در مخاطب شما شده.همچنین در صورتی که شما تمایل به صحبت کردن با کسی را داشته همراه نگاه خود لبخندی بزنید تا شخص احساس فشار و ناراحتی نکند.در صورتیکه تمایل در برقراری هر نوع ارتباطی ( حتی آدرس پرسیدن )در نگاه اول متوجه ایجاد فشار شده اید  نگاه خود را قطع کرده کمی نزدیکتر به شخص شده و سپس با لبخندی به او نگاه کرده که این کار باعث می شود که شخص فشار را فراموش کرده و شما می توانید به برقراری ارتباط ادامه دهید.

برای آزمایش این قضیه می توانید در پیاده رو  وقتی از کنار کسی که فاصله او با شما کمتر از ۲ متر و بیشتر از ۴۵ سانتیمتر است نگاه کرده.اگر شخص در حال نگاه به شما بوده با چشم تو چشم شدن سریعا نگاه را قطع کرده.در صورتی که فاصله بیشتر باشد شخص ممکن است ارتباط چشمی را نگه داشته زیرا احساس فشاری نکرده یا شخص فکر می کند که شما می خواهید ارتباط کلامی شروع کنید.اگر نزدیکتر (۴۵ و کمتر) چون شخص تنها چند قدم دیگر دقیقا در کنار شما خواهد بود ممکن است به دلیل احساس خطر تا گذشتن از کنار شما ارتباط چشمی را نگه دارد.بهترین زمان وارد کردن فشار روانی از سنگینی نگاه، چشم تو چشم شدن دقیقا بعد از نگاه او به شما می باشد.

امتیاز دهید
0 نظرات

نظر دهید

نظر یا سوال خود را
همین حالا مطرح کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 4 =