, ,

مردمک چشم

مردمک چشم

مطالعه ای که بوسیله اکوارد هس در سال ۱۹۶۵ انجام شد نشانگر موثر بودن مردمک چشم بر جدابتر نشان داده شدن خانمها  بوده. در این تحقیق به آقایان عکس هایی از خانم ها با مردمک معمولی و مردمک بزرگ شده نشان داده بوند و تمامی آقایان عکس خانمهایی که با مردمک چشم بزرگ بودند را جذابتر می دانستند.این تحقیق باعث شد که محققان متوجه شوند که مردمک بر روی مخاطبین تاثیر می گذارد و بزرگ یا کوچک شدن مردمک می تواند  به احساسات و علاقه مندی شخص ربط داشته باشدمردمک چشم و گشاد شدن آن در زبان بدن

مردمک چشم در اثر تاریک و یا روشن بودن محیط کوچک و بزرگ می شوند. وقتی شما به یک جای تاریک می روید مردمک شما برای دریافت نور بیشتر بزرگ می شود و در حالی که در مکانهای نورانی برای دریافت نور کمتر مردمک  کوچک می شود.همچنین این نشانه در لنز دوربین ها دیافراگم نیز اتفاق می افتد.مردمک در حیوانات نیز همانند انسان ها کوچک و بزرگ شده برای مثال گربه ای که ترسیده است مردمک بزرگی خواهد داشت.

وقتی شخص یک محرک مثبت می بیند مردمک چشم او بزرگ می شود ، همانند مشاهده یک عکس بدون لباس از جنس مخالف ، برعکس وقتی محرک های منفی همانند مشاهده یک عکس بدون لباس از همجنس خود ، عکس های شکنجه ، احساس ترس یا صحنه های جنگ را می بیند مردمک کوچک می شود.در تحقیقی نشان داده شد که وقتی مردمک چشم بزرگ می شود فعالیت ذهنی نیز در شخص بیشتر شده و هنگامی که مردمک به بزرگترین حد خود می رسد به معنی نزدیک شدن به جواب سوالی است.

از این رو مردمک چشم یک ابزار قابل اعتماد برای خواندن زبان بدن اشخاص در مورد علاقه مندی یا برانگیختگی جنسی می باشد.این علاقه مندی می تواند به دلایل مختلفی همانند مشاهده غذا در زمان گرسنگی و یا بدنبال هم صحبت بودن. توجه به مردمک چشم افراد اطراف ما می تواند به طور کلی اطلاعاتی را در مورد آنها به ما بدهد.یکی از دلایلی که مردمک چشم بسیار مهم و قدرتمند می باشد این است که ما  بهصورت آگاهانه نمی توانیم آن را کنترل کنیم برای مثال اگر کسی واقعاً نترسیده باشد و فقط حالت صورت خود را به حالت ترس تبدیل کرده باشد مردمک او کوچک خواهد ماند.البته همین فرضیه را اگر  در یک اتاق پرنور باشد ممکن است متوجه بزرگ شدن مردمک چشم او نشویم به همین علت زمینه را در نظر گرفته.

 

 

امتیاز دهید
0 نظرات

نظر دهید

نظر یا سوال خود را
همین حالا مطرح کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =